Hakkımızda

1974 Aksaray doğumluyum. 1975 yılında İstanbul’ a taşındık. Babam Ahmet YUMUŞAK dedemin yanında halı tamir işine başlamış. Belirli bir zaman sonra kendi tamir atölyesini açmış. 2 ağabeyim de babamın yanında halı tamiri öğrenmeye başladılar.

Bende 1986 yılında babamın atölyesinde halı tamiri öğrenmeye başladım. Halen atölyemizi çalıştırmaktayım. 3 nesil bu işi yapmaktayız.

İşe başladığımdan bu yana gecen 24 sene içerisinde her türlü halıyı tamir etmekle beraber özellikle Türkmen halıları üzerine ihtisasımı yaptım.

Avrupa’da ve Amerika’daki birçok halıcı ve kollekseksiyonculara iş yapmaktayım.

Antika  halı tamiri özen  isteyen bir sanattır.Uzun seneler önce el emeği ile yapılmış olan halılarımız dikkatli bir şekilde restore edilmezse değerini kaybeder. Tabiki  bu restore işide uzman ellerde yapılmalıdır. Halının hangi yörenin halısı oldugunu bilip ona göre malzeme  kullanmak lazım. Kullandığımız iplerin kökboya olması lazım. Hem  parlaklık  hemde kalite  olarak bu gereklidir. Aksi  takdirde kullandıgımız yünler çok kısa bir sürede solup ağırabilir.

Biz  firmamız olarak genelde bizim tabirle  söküntü dediğimiz ipleri  kullanmaktayız. Eski kilimleri söküp bunları gerekli işlemlerden geçirdikten sonra restore edeceğimiz  halıya kullanmaktayız. Böylece yeni ip kullanmamış olup  halının yaşına yakın yün kullandığımızdan orjinaline bire bir uygun olmaktadır.